пʼятниця, 12 грудня 2014 р.

Відкритий урок з української мови у 8 класі :«Узагальнення й систематизація вивченого про односкладні речення» (Майстер-клас для вчителів району)





Підготувала: Троян Наталія Анатоліївна, вчитель української мови та літератури, спеціаліст вищої категорії. (Запоріжжя 2010)

Тема: «Узагальнення й систематизація вивченого про односкладні прості речення».


Мета: 1) навчальна: узагальнити та систематизувати відомості про односкладні речення, їх групи та види; удосконалювати вміння визначати тип односкладних речень, спосіб вираження в них головного члена, правильно використовувати у мовленні вивчені види односкладних речень; 2) розвивальна: розвивати вміння аналізувати та узагальнювати вивчений матеріал; розвивати творчі здібності учнів; 3) виховна: виховувати любов до рідного краю через творчість українських письменників, прищеплювати почуття прекрасного з метою естетичного розвитку учнів.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Методи і прийоми:
1) словесні: бесіда, елементи дискусії;
2) практичні: метод вправ;
3) інтерактивні: робота в малих групах; метод «Коло ідей»; ігрові елементи (гра «Світлофор», «Ромашка»), сугестопедичиі методи (використання музичних творів);
4) наочні: робота з таблицею, картками, наглядністю (рушник, хліб, калина), комп’ютер.
Обладнання:
У кожної групи на столі: таблиця «Односкладні прості речення», «Синтаксичний розбір простого речення», «Особи дієслів», картки «Самооцінювання учнів», підручник, сигнальні картки (зелені й червоні); таблиця «Види односкладних речень»; картки із завданням; комп’ютер.
Хід уроку
«Притча про щастя»
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Слово вчителя. Діти, давайте сформулюємо мету нашого уроку.
Учні.
Сьогодні на уроці ми повинні узагальнити й систематизувати знання, отримані на попередніх уроках з теми «Види простих односкладних речень», удосконалити вміння визначати вид односкладного речення, а також правильно використовувати в усному та писемному мовленні односкладні речення.
Учитель. А досягти мети уроку нам допоможе план.
План уроку.
1. Перевірка теоретичних знань.
(метод «Світлофор»).
2. Характеристика односкладних речень
("гра «Ромашка")
3. Визначення видів односкладних речень («Таблиця»)
4. Написання творчої роботи (твір-мініатюра)
Учитель.
*Скажіть, будь ласка, яке речення називається односкладним?
*А для чого потрібні в мові односкладні речення?
Діти, у кожної групи на парті є опорні таблиці, які будуть сьогодні вашими помічниками, та «картки самооцінювання», в які ви протягом уроку ставите собі оцінку за кожен вид роботи та за активність на уроці. Зверніть увагу, за кожне завдання вказана максимальна кількість балів. А ви, виходячи з цього, ставитимете свою оцінку. І в кінці отримаєте кожен оцінку за урок.
А зараз давайте згадаємо, які типи односкладних речень ми вивчили і яким способом виражається в них головний член речення.
Саме на це спрямована наша перша вправа-гра «Світлофор».
В цей же час я пропоную одному з вас скласти на дошці таблицю або схему «Односкладні речення»
Мета вправи-гри «Світлофор»:
1) перевірити знання учнів про типи односкладних речень, спосіб вираження головного члена в них, отримані на попередніх уроках;
2) навчити учнів здійснювати самоконтроль своїх знань.
В кожного учня на парті є по 2 картки: червоного й зеленого кольору. Почувши твердження, ви повинні написати в зошиті «так» або «ні» та підняти картку: зеленого кольору, якщо «так», червоного, якщо «ні». Тверджень всього 8 , за кожну правильну відповідь по «0,5 бала», максимальний бал за це завдання «4»
Хід гри
1) В означено-особових реченнях головний член речення вказує на те, що дія виконується кожною особою. (Ні. Це узагальнено-особові)
2) У неозначено-особових реченнях головний член речення може бути виражений дієсловом у формі множини минулого часу. (Так)
3) Безособовим називається речення, в якому головний член виражений іменником у будь-якому відмінку. (Ні. Це стосується називних речень)
4)Односкладне речення, що передає дію, стан незалежно від будь-якої особи, називається безособовим. (Так).
5) Називним називається речення, в якому головний член виражений іменником у будь-якому відмінку. (Ні. Тільки в називному відмінку)
6) Речення «Згаяного часу і конем не здоженеш» — узагальнено-особове. (Так)
7) Називне речення вказує на дію, яку виконує певна особа. ( Ні. Це означено-особові речення)
8) Речення “ Дув сильний вітер”—односкладне. (Ні. Це двоскладне речення)
Після проведення цієї вправи кожен учень підраховує кількість балів, отриманих за виконання вправи, та виставляє собі оцінку. Кожне завдання оцінюється в 0,5 бала.
Всього – «4» бали.
Учитель.
А зараз надамо слово учневі, що був біля дошки. Будь ласка, поясни, як ти склав табличку.
Учитель. Отже, ми з вами повторили види односкладних речень, що означає головний член речення в кожному односкладному реченні, та спосіб вираження головного члена. В цих питаннях ви орієнтуєтесь добре.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Подальша робота на уроці проводиться в малих групах, в які ви уже об’єдналися. Вам пропонується вправа-гра «Ромашка» Синтаксичний бар’єр.
Метою цієї гри є удосконалення вміння виконувати загальну характеристику односкладних речень. А ускладнюється вона тим, що ці речення спочатку треба створити з поданих слів. Представник кожної команди виходить до дошки й бере на вибір 1 пелюстку «ромашки»
За це завдання, виконане правильно, ви отримаєте по 2 бали.
На це завдання вам дається 5 хвилин.
1. Вправа-гра «Ромашка» (див. додаток 1)
Діти розташовуються в класі за заздалегідь визначеними групами (ще на початку уроку). На дошці — паперова ромашка із завданням для кожної команди на пелюстках. Капітани тягнуть по 2 пелюстки, які містять номер по порядку, за яким виступатимуть групи, і завдання — з поданих слів утворити односкладне речення, виконати його синтаксичний розбір.
(Слова, з яких треба побудувати речення, що містяться на пелюстках, зачитуються класу перед відповіддю у вигляді слайдів презентації на екрані комп’ютера.)
IV. Узагальнення та систематизація вивченого
— Отже, діти ви гарно впоралися із завданням теоретично і на практиці. Тож наступним завданням пропоную вам невеличку розминку.
2. Вправа «Заповніть таблицю» (див. додаток 2)
Групи отримують картки, в яких справа розташовані назви видів односкладних речень, а внизу— приклади речень. Кожне речення має порядковий номер, який треба вписати у клітинку, яка відповідає даному типу речення.
Завдання: співвіднести речення за типом односкладних, поданих у правій колонці. В зошит записати тільки номер типу речення і номер відповідного речення.
За табличку ви отримаєте по 1 балу.
На виконання цього завдання вам дається 3 хвилини.
(Перевірка цього завдання проводиться за комп’ютером)
Учитель. І з цим завданням ви впорались добре. Змогли розподілити односкладні речення за їх видами.
Давайте ж тепер подивимось, як ви можете використовувати ці речення у своєму мовленні.
Пропоную вам творче завдання, яке назвемо «Символи моєї Батьківщини» кожна група складає твір-мініатюру з використанням різних видів односкладних речень.
Тема твору для І групи-- «Рушник», ІІ групи—«Хліб-сіль», ІІІ групи—«Калина»
(Кожній групі на стіл кладеться відповідно: рушник, хліб-сіль та калина.)
За цю роботу ви отримаєте по 3 бали.
На виконання роботи дається 5 хвилин.
Під час виконання роботи звучить приємна мелодія.
Зачитування й обговорення творів.
V. Підсумок уроку роблять учні.
Учитель. Діти , давайте підведемо підсумки нашого уроку.
Зверніть увагу на план уроку. Ми його виконали?
Мети уроку досягли?
Учень. Так. Ми засвоїли цей тип речень не тільки на теоретичному та практичному рівні, а й на творчому, тобто ми можемо навіть складати твори, використовуючи ці речення.
Що вам сподобалось на уроці?
VI. Оцінювання –оцінка за урок (виставляють самі учні) та називають її.
Зібрати картки самооцінювання.
VIІ. Пояснення домашнього завдання
(скласти твір-мініатюру «Новорічні свята», використовуючи різні види односкладних речень).
Учитель. Наостанок уроку я хочу розказати вам ще одну притчу.
( «Все в твоїх руках»)




Додаток 1. До вправи-гри «Ромашка»

• Картка № 1 З поданих слів утворіть односкладне речення. Виконайте загальну характеристику цього речення: Хімічного,проведення,умови, розглянемо, досліду.

• Картка № 2. З поданих слів утворіть односкладне речення. Виконайте загальну характеристику цього речення: В, задзвонили, усі, дзвони, всій, по, Україні.

Картка № 3. З поданих слів утворіть односкладне речення. Виконайте загальну характеристику цього речення: Не, горю, поможеш, сльозами.


• Картка № 4. З поданих слів утворіть односкладне речення. Виконайте загальну характеристику цього речення: Житті, світлішає, в, душі, на, і.

• Картка № 5 З поданих слів утворіть односкладне речення. Виконайте загальну характеристику цього речення: Із, ось, дуба, листки, з, клена, берези, і.

• Картка 6. З поданих слів утворіть односкладне речення. Виконайте загальну характеристику цього речення: Травою, чебрецем, свіжою, пахло.

Додаток 2. До вправи «Заповніть таблицю»

1.Означено-особове речення
2. Неозначено-особове речення
3. Узагальнено-особове речення
4. Безособове речення
5. Називне речення

І група:
1. Вік живи — вік учись.
2. Любімо Вітчизну, єдину у світі.
3. Нас зустрічають хлібом-сіллю.
4. Сніг і вітер, ніч зимова.
5.Світає.

ІІ група:
1. Який чудовий вечір!
2. Люблять у нас дотепне слово.
3. Однак мене морозить.
4. Від добра добра не шукають.
5. Зачерствілі очищуймо душі!

ІІІ група.
1. Маму треба любити й розуміти.
2. Не приймаю обчухрану мову, довіряюсь пшеничному слову!
3. Нарешті її поклали на землю.
4. Неповторні картини дитинства.
5. Сім раз відмір—один раз відріж!


Література

1. Т.М. Шабельник. Рідна мова: плани-конспекти уроків. 8 клас.— X.: Ранок, 2008.—272 с.
2. Рідна мова 5-11 класи.-Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2005.-224 с.--(Серія «Відкритий урок»)

3. Олександра Глазова, Юрій Кузнецов. Рідна мова: Підручник для 8 кл.— К.: «Зодіак-Еко»2008.--240 с.


4. В. Л. Федоренко. Енциклопедія інтелектуальних ігор на уроках української мови.—Харків «Основа».-ПП «Тріада+».—2007.—432 с.
5. С. А. Омельчук. Практикум з правопису української мови.-Система дослідницьких вправ.Навчальний посібник.—Київ. «Грамота».—2009.—
224 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар